Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
29-12-2015 00:00:00

AK Parti Samsun 64. İl Danışma Meclisi Toplantısı Gerçekleştirildi

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel şunları söyledi: “1 Kasım zaferimizin ardından ikinci Danışma Meclisi Toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Öncelikle geçmiş Mevlid Kandilinizi kutluyor, 4 gün sonra gireceğimiz 2016 yılının; ülkemiz, milletimiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Aralık ayı içerisinde AK Parti, iki demokrasi şöleni yaşadı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Kongremizi ve AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Kongremizi gerçekleştirdik. İki kongrede de tek aday yer almasına rağmen, kongre salonları tıklım tıklım doluydu.

Öncelikle seçilen başkanlarımızı ve yönetimlerini tebrik ediyor, Samsun’dan kongrelerimize katılan AK Sevdalılara teşekkür ediyorum.

AK Parti kurulduğundan bu güne kadar ‘bir seçim biter, gelecek seçime hazırlıklar başlar’ düsturuyla hareket etmektedir. Bunu herkes seçimlerden alınan sonuçlarda görmüştür. Teşkilatlarımız gece gündüz demeden çalışmıştır. Biz de 1 Kasım seçimleri sonrasında durmuyoruz. Seçimin hemen ertesinde saha çalışmalarımıza başladık.

Bu arada ilimizi ziyaret eden büyüklerimiz de oldu. İlk olarak TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk’u ilimizde ağırladık. Geçtiğimiz günlerde ise, Gençlik ve Spor Bakanımızın da katıldığı “Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Üyelik Süreci” konulu sivil toplumla diyalog toplantısına katılmak üzere gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ı Samsun’da ağırlamanın mutluluğunu yaşadık.

Avrupa Birliği Bakanımız, Samsun’a ve teşkilatımıza hayranlığını ve beğenilerini bizlere iletmiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bunun yanı sıra Samsun’da gerçekleştirilen bu buluşma; Sivil Toplum Kuruluşlarının etkin kullanımı ve Avrupa Birliği ile olan ilişkilerin takibinde, Samsun için önemli bir faaliyet olmuştur. Tabi ki Avrupa Birliği Bakanlığından ve projelerden en yüksek hibeyi Samsun’umuzun alması da bizi ayrıca mutlu etmiştir.

Teşkilat çalışmalarımız kapsamında, İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz, ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla birlikte Ankara’ya giderek, AK Parti Grup Toplantımıza katıldık.

Grup toplantımız öncesinde Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ı makamında ziyaret ettik. Grup toplantısının ardından da Çevre, Şehircilik ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Çiğdem Karaaslan hanımefendiyi makamında ziyaret ettik. Mecliste milletvekillerimizi makamlarında ziyaret ettik. İlçe Danışma Meclisi toplantılarımızı gerçekleştirdik.

İlçe teşkilatlarımızla bir araya geldik. İlçelerimizin sorunlarını, görüş ve önerilerini dinledik. Elbette ki saha çalışmalarımız kapsamında da sosyal faaliyet içerikli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda yapacağımız daha çok çalışma var. Bunları önümüzdeki toplantılarda sizlere aktaracağız.

AK Parti teşkilatlarında hiç kimsenin ikbali, partimizin ikbalinin üzerinde olamaz. Tüzüğümüzde de, teşkilat sistemimiz ve çalışma metotlarımız açık açık belirtilmiştir. Teşkilat çalışmalarımızı bu mihmalde yürütmeye devam ediyoruz.

Parti teşkilatımızın en alt kademesinden en üst kademesine kadar her birimde, bilgi alışverişi sağlanmalıdır. Tüm Türkiye’de olduğu gibi, Samsun teşkilatlarında yeni uygulamalara başlıyoruz. Bu kapsamda üye ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında üyeler hakkında görüşler, AKBİS üzerinden teşkilatlarımıza yollanacak formlara doldurulacak.

Bu noktada, üyelerimizden nerelerde, ne şekilde yararlanılabilir, kendilerine ne görevler verilebilir bunları görebileceğiz. Yani bir havuz oluşturacağız.

Bundan sonraki tüm İlçe Yönetim Kurulu Toplantıları, Salı günleri ilçe başkanlıklarımızın belirlediği saatte, il başkanlığına da bu saat bildirilerek gerçekleştirilecek. Bu sayede genel merkezimiz toplantıların takibini yine AKBİS üzerinden sağlayacak.

Önümüzdeki süreçte, tüm teşkilatlarımızın, belediye başkanlarımızın ve belediye meclis üyelerimizin toplantılara katılımları ve yaptıkları görevler takip edilecek. Bu takip Genel Merkezimize sunulacak ve karne hazırlanacak. Hazırlanan bu karnelerle, ‘daha verimli performans gösterenler’ noktasında değerlendirmeler, genel merkezimiz ve il başkanlığımız tarafından yapılacak.

Rus uçağının sınırlarımızı ihlali sonrasında, angajman kuralları içerisinde uçağın düşürülmesi ile başlayan Rusya gerilimi, ülke gündemimizi etkilemektedir.

Bazı kesimler bu durum sonrasında, Rusya ile yapılan ticaretin olumsuz etkilendiğini dile getirip doğalgazın kesileceğini dile getirirken, HDP yöneticileri ise Rusya’ya giderek Putin ile görüşme yolunu tercih etmişlerdir. Görülen o ki, HDP Yöneticileri, siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Hükümetimiz Rusya konusunda farklı bir yol izlemeye çalışırken, yaşananlar bu yolun önüne taş koyulmaya çalışıldığını göstermektedir.

Türkiye kiminle sorun yaşadıysa, Türkiye’nin kiminle dışarıda problemi varsa; birileri çıkıp Türkiye’nin aleyhinde, onlarla görüşmeler yapıyorlar.

Suriye’de, Bayrıbucak Türkmenlerine karşı yapılan saldırıları bir kez daha kınıyoruz. Türkmen kardeşlerimize yönelik yapılan bu zulüm, ülkemizi ve milletimizi derinden yaralamış, Bayırbucak Türkmenlerine yönelik bazı sivil toplum kuruluşları tarafından yardımlar yapılmıştır.

Hükümetimiz bu noktada da Türkmenlere yönelik, eğitim amaçlı askerlerimizi bölgeye göndermiştir. Sınırlarımızın ardından bu durumlar yaşanırken, içeride ise terörle mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Terör örgütü, cami, okul ve hastanelerin ardından, 2 gün önce Şırnak’ta İl Kültür Müdürlüğü ve aynı binada yer alan İl Halk Kütüphanesini, içerisinde vatandaşlarımız da bulunduğu sırada hedef aldı. Bu saldırı sonucu 13 çocuk yaralandı. Terör örgütü ne yaparsa yapsın, kökleri kazınacak. Silahlı kuvvetlerimiz bu noktada kendinden emin bir şekilde operasyonlarını sürdürüyor.

Kısacası, hendek siyaseti yapmaya çalışanlar, şimdi o kazdıkları hendeklerin içerisine gömülmeye başladı. Yaklaşık 2 haftadır süren operasyonlarda örgüt ciddi kayıplar verdi. Bunları sizler de takip ediyorsunuz. Ülkemizin ve milletimizin refahı için yürütülen terörle mücadele süreci, kesinlikle pazarlık konusu olamaz.

Ülkemiz yoğun olduğu kadar biraz da sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Fakat AK Parti Hükümeti bu süreci en iyi şekilde kontrol altında tutmaktadır.

1 Kasım seçimleri sonrasında demiştik; ‘Şimdi çalışma zamanı, şimdi millete hizmet zamanı’. İşte bu noktada, muhalefetin, ‘yapamazlar’ dedikleri vaatlerimizi biz gerçekleştirmeye başladık.

Başbakanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet, 2016 yılı Eylem Planını açıkladı. Eylem planı çerçevesinde Vaatler ve Reformlar başlıkları altında; 3 Ay İçinde Gerçekleştirilecek Vaatler, 3 Ay, 6 Ay ve 1 Yılda gerçekleştirilecek Reformlar yer almaktadır.

3 Ay içerisinde gerçekleştirilecek vaatlerimizden bazılarını sizlere aktarmak istiyorum. Asgari ücret 1.300 TL’ye yükseltilecek. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave 1.200 TL verilecek. Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden esnafımızın emekli aylıklarından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi kaldırılacak. Muhtarlarımızın 950 TL olan maaşı, 1.300 TL’ye yükseltilecek.

Polislerin ve uzman erbaşların 2.200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkarılacak, polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılacak. Lisans öğrencilerinin 330 TL olan bursu, 400 TL’ye çıkarılacak. Esnafımıza düşük faizli kredi uygulamasına devam edilecek, 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilecek. Kentsel dönüşüm kapsamına girmek şartıyla izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanması sağlanacak. Basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8.000 TL’ye kadar kazançlarından vergi alınmayacak.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, sembolik bir kira bedeliyle, anahtar teslimi fabrika binası yapılması konusunda model geliştirilecek. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek. Gençlere 100 bin lira kredi desteği verilecek. İlk kez iş bulan her gencimizin ücreti bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak.

Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçları sıfırlanacak. Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak. Yemde ve gübrede KDV kaldırılacak. Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin TL karşılıksız destek verilecek. Çiftçilerimize sera desteği verilecek. Kırsal kalkınma desteklerinin 81 ile yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik program hazırlanacak. Bu vaatler 21 Aralık 2015 tarihinden itibaren hayata geçirilmeye başlandı. Vaatlerimizin tamamını takip edeceğiniz kitapçıklar, sizlere en kısa zamanda ulaştırılacaktır.

Vaatlerimizin yanı sıra reformlarımız da var. Reformlar, da az önce dile getirdiğim gibi 3 Ay, 6 Ay ve 1 Yıl içerisinde gerçekleştirilecek reformlar olarak açıklandı.

3 Ay içerisinde gerçekleştirilecek reformlar çerçevesinde, Siyasi Etik Kanunu çıkarılacak. Siyasetin finansmanının şeffaflığı arttırılacak. Alt işverenlik çerçevesinde, asıl işlerde çalışanların, kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Ticaretin kolaylaştırılmasına ilişkin anlaşma TBMM’nin onayına sunulacak.

6 Ay içerisinde gerçekleştirilecek reformlar başlığında; elektronik ticaret geliştirilecek. Başbakanlık BİMER yeniden yapılandırılacak. Kalkınma Ajanslarının yönetim, denetim ve mali yapıları iyileştirilecek.

Yeni bir Yükseköğretim Kanunu hazırlanacak. Yükseköğretim Kalite Kurulu kurulacak. Belediyelerin kreş açma zorunluluğuna yönelik uygulama etkin hale getirilecek. Aile Sağlığı Merkezleri yapısı ile aile hekimliği uygulamasının yeniden yapılandırılacak.

Gelir ve kurumlar vergisi kanunları birleştirilerek yeni Gelir Vergisi Kanunu çıkarılacak. Vergi Usül Kanunu güncellenecek. Kamuda taşıt envanteri çıkarılacak ve Taşıt Kanunu yenilenecek. Arazilerini büyütmek isteyen ehil mirasçılara faizsiz kredi desteği uygulaması başlatılacak.

TCDD’nin yeniden yapılandırılması tamamlanacak. Perakende ticaretin düzenlenmesine yönelik ikincil düzenlemeler tamamlanacak. Gümrük birliğinin güncellenmesi çalışmalarına devam edilecek. Kanal İstanbul için yasal düzenleme yapılacak. Serbest Bölgelerin cazibesi arttırılacak. Yatırımlarda bürokrasi azaltılacak. Endüstri Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgelerinde arsa maliyetlerini azaltacak yeni bir mekanizma kurulacak. OSB’lerde etkili bir yönetim yapısı oluşturulacak. Enerji lisans, ruhsat ve izin işlemleri kolaylaştırılacak.

Kamuda hizmet binası ediniminde esaslar belirlenecek. Binalarda enerji verimliliği desteklenecek. Patent Kanunu çıkarılacak. Yurtdışında yaşayan nitelikli insan gücünün ülkemize kazandırılması teşvik edilecek. Türkiye Uzay Ajansı kurulacak. Su Kanunu çıkarılacak. Tabiatı ve biyolojik çeşitliliği korumaya yönelik yasal düzenleme yapılacak. Büyükşehir Belediye Kanunu gözden geçirilecek. Büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin kaynaklarının artırılacak. Dış Yardım Kanunu hazırlanacak. Türkiye Kalkınma İşbirliği Kapsamlı Gözden Geçirme Raporu hazırlanacak.

Son olarak da sizlere, 1 Yılda Gerçekleştirilecek Reformlardan bahsetmek istiyorum. Yeni Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu hazırlanacak. Sivil Toplum Kanunu hazırlanacak. Devlet Sırrı Kanunu çıkarılacak. Noterlik sistemi yeniden yapılandırılacak.

Profesyonel sınır kolluğu teşkilatı kurulacak. Milli Arşiv Kanunu çıkarılacak. Sosyal Yardım Kanunu çıkarılacak. Evde Sağlık Uygulaması yaygınlaştırılacak. Samsun’da da son yıllarda maalesef ki karşı karşıya kaldığımız, geçtiğimiz ay da bir örneğini maalesef ki yaşadığımız, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla, Sağlık ve Eğitim personeline yönelik şiddeti önlemek için caydırıcı önlemler alınacak. Meslek Yüksek Okulları yeniden yapılandırılacak. Çıraklık eğitiminin altyapısı güçlendirilecek. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu güncellenecek. Kamu İhale Kanunu güncellenecek. Dahilde İşleme Rejimi gözden geçirilecek. Tarımsal destekler, su kasıtı gözetilecek şekilde yeniden düzenlenecek. Sulama birlikleri yeniden yapılandırılacak. Şeker Piyasası yeniden yapılandırılacak. Yapı Denetim Sistemi etkinleştirilecek. Üst, Orta ve Yüksek Teknolojili ürünlerde yerli tedarik modelleri hayata geçirilecek. Kalkınma bankacılığı yeniden yapılandırılacak. Kamu kurumlarının ihtiyaçlarının ortak alım yöntemiyle tedariki yaygınlaştırılacak. Tarihi dokusu zengin şehirlerimizin özgün kimlikleri ortaya çıkarılacak. Altyapılı arsa geliştirme çalışmalarına yönelik olarak yerel yönetimler desteklenecek. Belediye alacaklarının tahsilatının etkinliği artırılacak. Şehirlerde kamu arazilerinin daha aktif kullanımı sağlanacak. Tüm bu saydığım icraatlar ve reformlar, 3 aydan 1 yıla kadar tamamlanarak milletimizin hizmetinde olacak. AK Parti Hükümetleri bu güne kadar ne söz verdiyse yerine getirmiştir.

Biz AK Parti olarak milletimizin refahı ve huzuru için çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz”

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.